دکمه موبایل منو

جزییات خبر

سه شنبه / ۸ خرداد ۱۳۹۷ / ۰۸:۲۸
سرویس : گیلان
کد خبر : ۱۶۲۱۵۳
گزارشگر : ۸۳
در جلسه شورای زکات استان گیلان مطرح شد:

پرداخت بیش از 7 میلیارد تومان زکات توسط گیلانیان در سال گذشته

(سه شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۷) ۰۸:۲۸

مردم گیلان سال گذشته هفت میلیارد و 900 میلیون تومان زکات پرداخت کردند که دو میلیارد و 700 میلیون تومان زکات فطریه بوده است و طبق برنامه سال 97 جمع‌آوری 12 میلیارد تومان زکات در گیلان در دستور کار این نهاد قرار دارد .

جلسه شورای زکات استان گیلان با حضور نماینده ولی‌فقیه در استان و امام‌جمعه رشت و جمعی از مدیران عضو ستاد زکات در دفتر امام‌جمعه برگزار شد.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، آیت‌الله رسول فلاحتی، نماینده ولی‌فقیه در گیلان و امام‌جمعه رشت با اشاره به اهمیت پرداخت زکات در جامعه گفت: کلمه زکات در قران کریم 32 بار آمده است و 27 بار هم زکات و نماز کنار هم آمده‌اند که نشان‌دهنده اهمیت این دو فریضه واجب الهی است.

وی بابیان اینکه زکات بر 9 چیز واجب است افزود: پرداخت زکات گندم، جو، کشمش، خرما، گاو، گوسفند، شتر، طلا و نقره واجب است و اگر کسی مالک یکی از این 9 چیز باشد باید مقداری که در اسلام معین‌شده را به‌عنوان زکات مال خود بپردازد.

 رئیس شورای زکات استان گیلان افزود: در گیلان زکات واجب نداریم اما مردم نوع‌دوست استان همواره در پرداخت زکات مستحبی تلاش می‌کنند.

آیت‌الله فلاحتی با تأکید بر اینکه باید برای فرهنگ‌سازی پرداخت زکات برنامه‌ریزی مدون و درستی داشته باشیم، گفت: اگر مردم نسبت به اهمیت پرداخت زکات و همچنین آثار و برکات آن در زندگی دنیوی و اخروی اطلاعات کافی و کامل داشته باشند زکات خود را به‌موقع پرداخت می‌کنند.

وی درباره پرداخت زکات فطریه و نحوه جمع‌آوری آن گفت: کمیته امداد به‌عنوان دبیرخانه ستاد زکات مسئول جمع‌آوری و هزینه کرد زکات فطریه است و اگر مؤسسات خیریه و دیگر سازمان‌های مرتبط بخواهند زکات فطریه را جمع‌آوری کنند باید مبالغ جمع‌آوری‌شده و هزینه کردها را به اطلاع این نهاد برسانند.

امام‌جمعه رشت استفاده از میز خطابه‌های نماز جمعه و مساجد را یکی از راه‌های تأثیرگذار در فرهنگ‌سازی پرداخت زکات عنوان کرد و افزود: ائمه جمعه و جماعات و متولیان امر زکات در سراسر استان باید از این ظرفیت برای اطلاع‌رسانی و افزایش معلومات مردم نسبت به اهمیت پرداخت زکات بهره بگیرند.

علیرضا محمدی، مدیرکل کمیته امداد استان گیلان با قرائت بیانیه مقام معظم رهبری در همایش سالانه زکات خاطرنشان کرد: در راستای منویات مقام معظم رهبری شورای زکات استان گیلان در سال‌های اخیر فعالیت ویژه‌ای در سطح استان داشته است.

وی از تشکیل و راه‌اندازی شورای زکات روستا در سراسر استان گیلان خبر داد و با تأکید بر اینکه این شورا برای نخستین بار در کشور توسط استان گیلان راه‌اندازی شده است افزود: هزار و 75 روستا در قالب شورای زکات در استان فعال هستند و زکات جمع‌آوری شده توسط شورای زکات برای رفع مشکلات  نیازمندان همان منطقه هزینه می شود .

مدیرکل کمیته امداد گیلان با اشاره به اینکه مردم گیلان در سال گذشته هفت میلیارد و 900 میلیون تومان زکات پرداخت کردند که دو میلیارد و 700 میلیون تومان زکات فطریه بوده است گفت: طبق برنامه سال 97 جمع‌آوری 12 میلیارد تومان زکات در گیلان در دستور کار این نهاد قرار دارد که هفت میلیارد و 400 میلیون تومان آن برای زکات فطریه پیش‌بینی‌شده است.

محمدی افزود: سال گذشته زکات جمع‌آوری‌شده برای تأمین 6 مورد جهیزیه نوعروسان، 657 مورد پرداخت هزینه درمانی، 171 مورد هزینه تحصیلی، 122 فقره احداث مسکن، 12 مورد آزادی زندانیان هزینه شد و 20 هزار و 589 نفر هم کمک‌معیشت از دریافت کردند.

وی با اشاره به قانون زکات و مصوبه شورای زکات استان گفت : هر موُسسه خیریه و یا سازمان ذیربط برای جمع‌آوری زکات فطریه در سطح استان ابتدا باید مجوز دبیرخانه زکات در کمیته امداد استان و شهرستان ها را دریافت کند و مبالغ جمع‌آوری‌شده و هزینه کردها را هم باید به اطلاع این نهاد برسانند .

وی با اشاره به در پیش بودن عیدسعید فطر و جمع‌آوری زکات فطریه گفت : مردم نیکوکار گیلان می توانند زکات فطریه خود را از طریق پایگاه های کمیته امداد مستقر در سراسر استان و سطح مساجد برای کمک به نیازمندان اهداء کنند .

شایسته ذکر است در این نشست هریک از اعضای حاضر در جلسه نظرات خود را درباره نحوه جمع‌آوری زکات بیان کردند.

انتهای پیام


کمیته امداد
تعداد بازدید : ۴۳۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید